Proč je výplata kdykoliv tak hot?

Proč je výplata kdykoliv tak hot?
Publikováno
18.6.2024

Trh práce prochází rychlými změnami a zaměstnance už nenalákáte pouze na body do cafeterie. Nejen u mladé generace nabývá na popularitě koncept výplaty kdykoliv. Ale co to vlastně znamená, proč se tento trend rozšiřuje nejen u nás, ale i po celé Evropě a západních zemích, a proč byste měli zvážit jeho zařazení do nabídky benefitů ve vaší společnosti? Podívejme se na to detailněji.

Co to vůbec je Výplata kdykoliv? Jednoduše řečeno přístup k vydělaným penězům kdykoliv během měsíce bez ohledu na výplatní termín. Každý zaměstnanec se tak může sám rozhodnout, v jaké výši a frekvenci chce dostávat vyplaceno za svou odvedenou práci. Pracovníci tak mohou flexibilně nakládat se svými financemi, řešit neočekávané výdaje a lépe plánovat svůj rozpočet. V praxi bývá objem vybraných peněz limitován, aby nedošlo k přečerpání. Uživatelům aplikace Advanto je zpřístupněna maximálně polovina měsíční mzdy.

Odkud se trend flexibilního vyplácení vzal? 

Ačkoliv k přístupu k odpracovaným penězům nyní dochází pomocí chytrého telefonu nebo webového prohlížeče, častější výplata je spíše návrat ke kořenům, než nový vynález. Například v Baťových podnicích docházelo k vyplácení v hotovosti na týdenní bázi. Poté však přišla doba bankovních účtů a častější výplaty téměř vymizely, snad s výjimkou záloh na mzdy, ale o tom zase příště.  

Výplata kdykoliv není jen lokální fenomén. Ačkoliv na českém trhu tento trend zavedli Martin Fortelný a Jan Kölbl pod názvem Advanto, služba známá pod zkratkou EWA (Earned Wage Access) je populární také v mnoha dalších evropských státech a v západních ekonomikách. Firmy v USA, Velké Británii a dalších rozvinutých zemích již běžně nabízejí tuto možnost a sklízí za to pozitivní ohlasy jak od zaměstnanců, tak i od expertů na HR.

Odpovídající potřebám všech generací

Mohlo by se zdát, že je touha po flexibilitě ve všech směrech tématem pouze mladé generace. Z dat aplikace Advanto však vyplývá, že si výplata kdykoliv našla oblibu také u starších zaměstnanců a to bez ohledu na region, pohlaví či profesi. Nezáleží totiž tolik na tom, kolik vám je, ale jaký je váš přístup k financím, v jaké finanční situaci se nacházíte a jak se s ní můžete či chcete vypořádat. Přístup k výplatě před výplatním termínem totiž není pouze lifestyle, ale především nástroj, jak se uhradit nenadálé výdaje. Vzhledem k významnému zvyšování cen v posledních obdobích byly běžné výdaje jako je nákup potravin, nájem a energie, nejčastějším důvodem výběru odpracovaných peněz mimo běžný výplatní termín.

Buďte sexy zaměstnavatel

Potřebujete-li doplnit pracovní týmy o talentované zaměstnance, musíte jim nabídnout něco navíc. Sportovní karty nebo cafeterie již bere většina lidí jako samozřejmost. Zodpovědným benefitem Advanto můžete zaujmout až o 30 % kandidátů více. Kromě toho jsou zaměstnanci více motivovaní a efektivnější. Data společnosti Advanto potvrzují snížení fluktuace po zavedení benefitu. To způsobuje především přehledná mobilní aplikace, ve které mohou zaměstnanci sledovat odpracované hodiny a hlavně dostupný zůstatek k výběru.

Věděli jste, že v případě finančních potíží se 70 % lidí spoléhá na pomoc od svého zaměstnavatele? Podejte pracovníkům pomocnou ruku a staňte se atraktivním zaměstnavatelem, který chápe potřeby svých zaměstnanců a nebojí se inovací. Ukažte jim, že vám záleží na blahu vašich zaměstnanců a jste připraveni jim poskytovat benefity, které jim skutečně usnadní život. Nabídněte Výplatu kdykoliv a získejte si jejich důvěru a loajalitu. Buďte tím, kdo jde s dobou a poskytuje to nejlepší pro svůj tým.

Co je Advanto?

Advanto je chytrá aplikace, která umožňuje zaměstnancům vybrat si svou výplatu kdykoliv a na pár kliků v mobilu. Firmám pomáhá zlepšovat nábor, snižovat fluktuaci a zvyšovat loajalitu zaměstnanců.

Stáhněte si e-book

O tom, jak Advanto chrání zdraví zaměstnanců a jaké jsou přínosy pro vaši firmu.

Stránky Advanto.cz používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies. Více v našich Zásadách ochrany osobních údajů.